Ks. Giussani

Ksiądz Prałat Luigi Giussani (1922 – 2005) założyciel międzynarodowego ruchu kościelnego Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberazione).

Ks. Luigi Giussani

Ks. Luigi Giussani

Ks. Luigi Giussani urodził się we włoskim miasteczku Desio nieopodal Mediolanu. W młodym wieku wstąpił do Seminarium Duchownego. Po święceniach kapłańskich podjął wykłady na Wydziale Teologicznym Archidiecezji Mediolańskiej. Specjalizował się w studiach nad teologią wschodnią i teologią protestancką w Ameryce oraz nad rozumnym charakterem aktu wiary i rozumną motywacją przynależności do Kościoła.

Jednak w połowie lat 50-tych zrezygnował z funkcji wykładowcy i postanowił zostać nauczycielem religii w liceum klasycznym w Mediolanie. W 1954 r. Zapoczątkował ruch Młodzieży Akademickiej, który w 1968 r. przekształcił się w Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie). Do 1990 r. ks. Giussani kierował katedrą „Wstępu do teologii” na Uniwersytecie Katolickim Sacro Cuore w Mediolanie.

Ks. Luigi Giussani był także założycielem stowarzyszeń kościelnych, zrodzonych z doświadczenia Ruchu: Bractwo Comunione e Liberazione oraz Memores Domini uznanych przez Papieską Radę ds. Świeckich odpowiednio w 1982 i 1988 r.

Wybór kardynała Karola Wojtyły na Papieża bardzo pomógł w rozwoju Ruchu. W tych miejscach, gdzie żyją i pracują członkowie CL podejmują starania, by słowa Ojca Świętego były dosłyszane i właściwie zrozumiane.

Liczne grono wychowanków ks. Giussaniego pełni dziś ważne funkcje w życiu kościelnym, społecznym, gospodarczym i politycznym. Ruch od ponad 20 lat organizuje też jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturalnych – „Meeting” w Rimini we Włoszech.

W wieku 83 lat ks. Luigi Giussani zmarł w Mediolanie, po długotrwałej chorobie. Kilka dni przed śmiercią Jan Paweł II zapewnił chorego kapłana o swej duchowej bliskości „w chwilach wielkiego cierpienia” i o modlitwie. W liście skierowanym w dniu pogrzebu 22 lutego 2005 r.  Papież podkreślił, że miał „okazję spotykać Księdza Prałat Luigi Giussaniego i podziwiać jego gorącą wiarę, która wyrażała się w chrześcijańskim świadectwie, zdolnym do obudzenia, zwłaszcza u wielu ludzi młodych, chęci przekonującego przyjęcia ewangelicznego orędzia”.